27 kwietnia, 2025

Głównym powodem zmiany opon z letnich na zimowe jest bezpieczeństwo. Im bardziej miękka jest mieszanka gumowa opony, tym większą ma ona przyczepność i tym lepiej reaguje podczas kierowania lub hamowania. Oznacza to jednak również, że w mokrych warunkach, takich jak deszcz lub śnieg, opony nie będą miały takiej samej przyczepności jak opony z twardej mieszanki. Może dojść do hydroplanu lub poślizgu, co może doprowadzić do wypadku. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie pada śnieg, wiesz, jak trudne może być bezpieczne prowadzenie samochodu, a nie chcesz przecież, aby na drodze pojawiła się dodatkowa warstwa wody.

Aby Twój samochód jeździł płynnie, opony muszą mieć stałą ilość powietrza. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w stanie z dużymi zmianami temperatury od sezonu do sezonu, ponieważ jeśli opony są niedopompowane w upale lata, będą przepompowane w zimie i zużyją się przedwcześnie.

Co najważniejsze ze względów bezpieczeństwa, opony zimowe są zaprojektowane z twardszej mieszanki, która jest bardziej lepka niż opony letnie: są one tak skonstruowane, że lepiej trzymają się śniegu niż zwykłe opony, więc będziesz w stanie zachować kontrolę nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest ślisko! Więcej na startmoto.pl