Dokładniej, działanie projektorów i rzutników opiera się na wykorzystaniu światła. Światło (wiązka laserowa), nie jest widoczne dla ludzkiego oka i tylko specjalne urządzenie może je wykryć. W projektorze zastosowano specjalny układ soczewek, który zbiera światło z wiązek laserowych świateł czerwonego, zielonego i niebieskiego, a następnie skupia je na określonej płaszczyźnie.
Obraz równie czysty, co zastosowanie właściwości fizycznych optyki
Obraz pojawia się, ponieważ projektory i rzutniki wytwarzają wiązki, które charakteryzują się różną długością fali każdego z trzech kolorów. Światło czerwone ma większą długość fali niż światło niebieskie lub zielone, dlatego można je skupić na większej odległości niż światło niebieskie lub zielone. Tak więc, wykorzystując tę zasadę, można połączyć trzy różne kolory w jedną wiązkę światła i rzutować na powierzchnię z dużą precyzją – no właśnie, „rzutować”.
Dlaczego laserowe?
Projektory laserowe zamiast lamp i soczewek, jak nazwa wskazuje, wykorzystują lasery. Dodatkowo używają one specjalnych luster lub pryzmatów do odbijania wiązki laserowej na ekran. Lasery mogą być wykorzystywane do tworzenia obrazów o wyższej rozdzielczości i jasności niż w przypadku zwykłych projektorów, ale są ograniczone prawami fizyki – nie mogą produkować obrazów o rozdzielczości wyższej niż ich własny limit rozdzielczości – jeśli więc chcesz wyświetlić obraz o rozdzielczości większej niż 4K, będziesz potrzebował specjalnego projektora.
Istnieją również projektory oparte na technologii LED, które w ogóle nie wykorzystują laserów ani lamp – po prostu świecą białym światłem przez pryzmat (lub nawet bezpośrednio), który następnie sam tworzy obraz na swojej powierzchni.