22 kwietnia, 2024

Korzyści z posiadania zwierząt domowych są dobrze udokumentowane i daleko idące, ale ich wartość różni się znacznie w zależności od sytuacji. 

 

W przypadku dzieci można założyć, że pies może być ważną częścią ich życia; wykazano, że bezwarunkowa miłość psów i ich zdolność do pełnienia roli fizycznego bufora między ludźmi zwiększa pewność siebie, poczucie własnej wartości i ogólne szczęście dziecka. Chociaż na pierwszy rzut oka psy mogą wydawać się dobrem luksusowym, mogą również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie potrzebują drogich zabawek ani rozrywki. Jednak – i to jest najważniejsze – rodzina dziecka musi bardzo poważnie potraktować odpowiedzialność za opiekę nad psem i upewnić się, że zwierzę ma dużo czasu i uwagi od wszystkich domowników. 

Najbardziej oczywistym powodem jest to, że psy nie powinny być pozostawiane same sobie przez długie okresy czasu – nie mają wystarczającej stymulacji umysłowej, aby się zająć, więc stają się niszczycielskie i destrukcyjne, gdy są pozostawione same sobie. Ale być może najważniejsze jest to, że psy to w zasadzie małe wilki, których wychowanie decyduje o tym, jak dobrze będą współdziałać z ludźmi w późniejszym życiu. Jeśli kupisz swojemu dziecku psa, który był wychowywany przez zaniedbujących lub nadużywających go właścicieli (lub nawet po prostu właściciela, który nie był zbyt sumienny w socjalizacji szczeniaka), istnieje duża szansa, że będzie to wyzwanie wychować go na nowo. Warto jednak brać psy ze schronisk i podarować im swój dom. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .