5 marca, 2024

Jakość powietrza – którym oddychamy w Polsce – od kilku lat raczej notorycznie spada. W znacznym stopniu odpowiadają za to wciąż wysokoemisyjne piece i kotły domowe (tutaj problem narasta głównie w sezonie grzewczym) oraz zwiększona ilość pojazdów na drogach względem poprzednich roczników. Nic więc dziwnego, że chcąc zwiększyć komfort powietrza w swych domach, Polacy coraz częściej rozważają zakup profesjonalnego urządzenia – jakim jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Oferta rozrosła się niewyobrażalnie na przełomie kilku lat, coraz trudniej zatem odnaleźć się laikowi w gąszczu parametrów. Dlatego spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie. Co cechuje dobry oczyszczacz powietrza?

Zadbaj o odpowiednią wydajność urządzenia

Sprawa poniekąd oczywista. Wybierając urządzenie do swojego mieszkania, musimy mieć na uwadze przestrzeń jaką kolokwialnie dany oczyszczacz jest w stanie „przerobić”. Pamiętajmy, że wyliczając wydajność powinniśmy wziąć pod uwagę objętość, a nie zaś powierzchnię pomieszczenia.

Dobry oczyszczacz powietrza – ilość (filtrów) znaczy jakość

Występują cztery główne rodzaje filtrów. Można by zaryzykować stwierdzenie, że dobry oczyszczacz powietrza to taki, w którym zastosowano wszystkie z nich:

  • filtr wstępny;
  • filtr węglowy;
  • filtr EPA/HEPA;
  • jonizator.

Parametr na który mało kto zwraca uwagę, skupiając się na stricte technicznych aspektach. Natomiast jest to bardzo istotna kwestia, abyśmy sprawdzili poziom głośności urządzenia, działającego na najwyższym trybie filtracji.