5 marca, 2024

 

Powszechnie wiadomo, że Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych Państw w Unii Europejskiej, jednych to cieszy, innych bulwersuje. Czy w Polsce naprawdę nie można posiadać broni bez pozwolenia? Otóż nie! Czy mówi Wam coś broń czarnoprochowa?  

Czym jest broń czarnoprochowa?

 

Proch czarny jest mieszaniną siarki, węgla drzewnego i azotanu potasu. Używany jest do wytwarzania, białego dymu po zapaleniu, który może być używany do sygnalizacji lub jako materiał miotający, jednak znalazł swoje miejsce również w przemyśle zbrojeniowym.

 

Broń czarnoprochowa to broń wykorzystująca gazowy lub ciekły materiał miotający. Najczęstsze rodzaje materiałów miotających stosowanych w broni czarnoprochowej to proch strzelniczy orazproch czarny 

 

Broń czarnoprochowa była używana w początkowym okresie rozwoju broni palnej, kiedy to była bardziej powszechna niż inne rodzaje broni, takie jak muszkiety. Była ona również stosowana w działaniach wojennych do XIX wieku, kiedy to została zastąpiona nowszymi typami broni, które oddawały celniejsze strzały na większe odległości przy mniejszej ilości niewypałów.

Ale tak bez pozwolenia?

 

Zgodnie z ustawą o broni i amunicji, mamy prawo do nabywania oraz użytkowania broni, które została wyprodukowana przed rokiem 1885. Dzięki temu repliki klasycznej broni zyskały popularność wśród miłośników militariów, którzy wykorzystują ją podczas treningów strzeleckich. Broń czarnoprochowa jest więc na wyciągnięcie ręki.