5 marca, 2024

Kable elektryczne są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, od budynków komercyjnych po domy mieszkalne. Kiedy odwiedzisz sklep elektryczny, zobaczysz wiele różnych rodzajów kabli.

Kable możemy podzielić między innymi ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

Kable miedziane

Miedź jest bardzo popularnym materiałem do budowy przewodów elektrycznych, ponieważ jest niedroga, elastyczna i łatwa w użyciu. Kable miedziane można znaleźć w domach na całym świecie, ale są one również powszechne w zastosowaniach przemysłowych, ponieważ oferują wysoką wytrzymałość i trwałość wraz z doskonałą przewodnością elektryczną.

Kable aluminiowe

Aluminium w porównaniu do miedzi ma wiele zalet, w tym większą wytrzymałość na rozciąganie i niższy koszt stopy drutu. Jest również odporne na korozję i utlenianie, co czyni je doskonałym wyborem do zastosowań zewnętrznych, gdzie może wystąpić kontakt z wodą lub innymi elementami, które mogłyby spowodować uszkodzenia. Jednak aluminium nie przewodzi prądu tak dobrze jak miedź.

Kable wzmocnione stalą

Tego typu kable zazwyczaj składają się z wykonanego z drutów aluminiowych, miedzianych lub stalowych izolowanego rdzenia otoczonego stalową rurką, która działa jako wzmocnienie przed siłami zgniatającymi stosowanymi podczas instalacji lub eksploatacji. Kable wzmocnione stalą są powszechnie stosowane w napowietrznych liniach energetycznych oraz w zastosowaniach podziemnych.