22 kwietnia, 2024

Wady wzroku są coraz powszechniejsze, choćby ze względu na coraz większą popularność pracy zdalnej, ale także sposobów spędzania wolnego czasu w kontakcie z ekranem komputera czy smartfona. Ten ostatni problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ryzyko zaistnienia wady wzroku jest tym większe, im oczy używane są przez dłuższy czas niż dwie godziny jednocześnie i gdy praktycznie nie mają kontaktu z naturalnym światłem.

Profilaktyka dla wzroku

 

Ponieważ nasze oczy są stale narażone na różne bodźce, które mogą napędzać proces powstawania wady wzroku, powinniśmy utrzymać je w zdrowiu, dbając o nie od najmłodszych lat. Oto kilka wskazówek:

Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać wadom wzroku:

 

  • Rób regularne przerwy od ekranów komputerów i innych urządzeń,

 

  • Zrelaksuj swoje oczy, skupiając się na obiektach znajdujących się w oddali,

 

  • Patrz na coś oddalonego o około 20 cm przez 10 sekund, następnie patrz na coś oddalonego o 2 metry przez 10 sekund, a potem patrz na coś oddalonego o 2 metry przez 2 minuty. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie,

 

  • Nie siadaj zbyt blisko ekranu komputera. Jeśli to możliwe, siedź w odległości co najmniej jednego metra od niego. Dzięki temu będziesz lepiej widział i unikniesz zmęczenia oczu.

Wady wzroku znacząco zmniejszają komfort życia, nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy dbać o nas wzrok robiąc regularne przerwy od ekranu komputera w pracy i nie tylko.