22 kwietnia, 2024

Możesz ogrzewać swój dom na wiele różnych sposobów, z różnych systemów ogrzewania domu. Wybory, których dokonasz, będą zależały od rodzaju nieruchomości, w której mieszkasz, gdzie ona jest i ile masz pieniędzy do wydania.

Rodzaje ogrzewania domu:

  1. Kotły elektryczne

Kocioł elektryczny to rodzaj systemu centralnego ogrzewania, który wykorzystuje energię elektryczną do podgrzewania wody. Woda jest następnie pompowana przez grzejniki w Twoim domu. Kotły elektryczne są droższe w instalacji niż kotły gazowe, ale są tańsze w eksploatacji i nie wytwarzają dwutlenku węgla ani innych szkodliwych emisji.

     2. Pompa ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do przemieszczania ciepła, a nie do jego wytwarzania. Może być używana do ogrzewania domu w zimie, pobierając ciepło z powietrza na zewnątrz i wprowadzając je do domu, lub odwrotnie w lecie, kiedy można ją wykorzystać do pobierania ciepła z domu i wprowadzania go z powrotem do atmosfery na zewnątrz. Pompy ciepła mogą być również wykorzystywane jako klimatyzator w lecie, choć nie jest to ich główne przeznaczenie. Pompy ciepła wykorzystują ruchome części, które zużywają się z czasem, więc wymagają wymiany co 10 lat lub tak w zależności od tego, jak bardzo są wykorzystywane.

     3.  Folie grzewcze

Folie grzewcze to cienkie arkusze folii PE z przewodnikiem w środku, które układa się na podłodze lub pod wylewką betonową w celu ogrzania pomieszczenia/domu. W odróżnieniu do poprzednich rozwiązań folie grzewcze nie wymagają jednostki centralnej, dzięki czemu ogrzewają pomieszczenia bezpośrednio.